Podlaskie. Zasilane Naturą - Rozsmakuj się w Podlaskiem
Kuchnia

Rozsmakuj się w Podlaskiem

Podziel się

Podlaskie smakuje różnorodnością. To właśnie tutaj, od setek lat kuchnie kilku narodowości przenikają się i wzajemnie na siebie wpływają, tworząc jedyną w swoim rodzaju mozaikę smaków, zapachów i doznań. Jakich kultowych potraw warto spróbować podczas podróży po regionie?

Pierekaczewnik 2
Pierekaczewnik

Proste składniki podane w niebanalny sposób

W restauracjach na północnych krańcach województwa częściej trafisz na dania kuchni litewskiej, na południowych – białoruskiej. Tym, co je łączy są ziemniaki.

Odwiedzając Suwalszczyznę, skosztuj sycących kartaczy. Na Litwie nazywane cepelinami, przypominają podłużne, nieco ciemniejsze pyzy z mięsem.

Specjałem białoruskich gospodyń od wieków była natomiast babka ziemniaczana. Ta idealnie przyrządzona ma chrupiącą skórkę i delikatne, aksamitne wnętrze. Każdego roku w Supraślu odbywają się mistrzostwa świata w jej pieczeniu. „Siostrą” babki jest kiszka ziemniaczana. Farsz przygotowywany jest z tych samych składników, jednak wypełnia się nim oczyszczone wieprzowe jelita.

W okolicach Drohiczyna (i niemal tylko tam!) odkryjesz natomiast, jak smakują zaguby – tradycyjny, nadbużański wypiek, w którym ciasto pierogowe wypełnia się farszem z surowych ziemniaków.

W Regionie Puszczy Białowieskiej zjesz hałuszki. Mimo że kojarzyć je możesz z tradycyjnym, słowackim daniem o nazwie bryndzowe haluszki, są to zupełnie inne potrawy. Hałuszki, których spróbujesz w Podlaskiem, to proste kluski ziemniaczane, pieczone lub smażone w głębokim oleju i podawane w formie wytrawnej – z mięsem albo na słodko – ze śmietaną.

Kartacze
Kartacze
Pierekaczewnik
Pierekaczewnik
Babka ziemniaczana
Babka ziemniaczana
Pierekaczewnik

Kuchnia wielu kultur

Podlaska kuchnia to tradycje różnych kultur i narodowości. Na wschodnich krańcach województwa, tuż przy granicy polsko-białoruskiej królują potrawy tatarskie. Odwiedzając Kruszyniany lub Bohoniki, spróbuj specjałów tamtejszej kuchni – pierekaczewnik, manty czy czebureki to tylko niektóre z aromatycznych, sycących potraw.

Udając się na zachód, w okolice Tykocina masz szansę na spróbowanie kuchni żydowskiej. Tutaj przekonasz się, jak smakuje prawdziwy czulent, cymes albo pascha.

Królestwo ryb

Krystalicznie czyste jeziora Suwalszczyzny obfitują w kilkadziesiąt gatunków ryb. Podróżując po regionie, koniecznej spróbuj stynki jeziornej, nazywanej lokalnym „fast foodem”. Jej połów urządza się, gdy jeziora są skute lodem – świeżą stynkę zjesz więc przede wszystkim zimą i wczesną wiosną.

Regionalną kuchnię trudno wyobrazić sobie również bez szlachetnej sielawy i siei występujących jedynie w głębokich, dobrze natlenionych wodach. W Suwałkach skosztujesz ryb wędzonych metodą tradycyjną, w której jako przyprawa używana jest jedynie sól.

Wędzone sielawy
Ser Koryciński
Ser koryciński

Najwyższa jakość serów

Podlaskie to lider produkcji mleka w kraju, a zagęszczenie krów mlecznych jest tu większe niż w innych województwach. To właśnie z lokalnego, niepasteryzowanego mleka krowiego wyrabiany jest ser koryciński – symbol tego regionu.

Może być delikatny albo kwaskowaty, naturalny albo z dodatkiem ziół i przypraw, ale zawsze – lekko wilgotny i elastyczny. Swój charakterystyczny, owalny kształt z karbowaną powierzchnią zawdzięcza cedzakom, z których odsącza się serową masę.

Dzisiaj ser koryciński wytwarzany jest jedynie w trzech gminach: Korycin, Suchowola i Janów, ale możesz skosztować go również w innych rejonach województwa podlaskiego.

Tradycyjne słodkości

Podlaskie słodkości zyskują popularność w całym kraju – i słusznie!

Mrowisko wywodzi się z kuchni litewskiej. Zbudowane jest z warstw ciasta faworkowego i, jak sama nazwa wskazuje, przypomina mrowisko. To ciasto bardzo kruche i słodkie – oblane miodem faworki, posypane są dodatkowo rodzynkami i makiem.

Tradycyjnie pieczony nad ogniem sękacz, zastyga natomiast w sople przywodzące na myśl sęki drzewa. Legenda głosi, że zachwycona sękaczem królowa Bona, nakazała uświetnić nim ucztę weselną swojego syna. Dziś wypiek ten gości niemal na każdym podlaskim weselu.

Jeśli podróżujesz w Regionie Puszczy Białowieskiej, koniecznie skosztuj marcinka. To tradycyjne, podlaskie ciasto składa się z trzydziestu cienko rozwałkowanych warstw, przełożonych kremem śmietankowym. Prawidłowo przygotowany marcinek jest wilgotny, ciężki i rozpływa się w ustach.

Mrowisko
Mrowisko
Miód podlaski
Miód podlaski
Sękacz
Sękacz

Aktualną bazę lokalnych produktów
i sprawdzonych producentów znajdziesz na stronie:
produkty.podlaskie.eu

 

Podziel się
Odwiedź nas