Podlaskie. Zasilane Naturą - Podlaskie TOP 10
Tykocin. Fot. Paweł Tadejko
Turystyka

Podlaskie TOP 10

Podziel się

Podlaskie zachwyca na każdym kroku. Przekonaj się o tym. Poznaj TOP 10 miejsc, które musisz zobaczyć w północno-wschodniej Polsce.

Suwalski Park Krajobrazowy. Fot. Paweł Tadejko
Suwalski Park Krajobrazowy / fot. Paweł Tadejko

1. Puszcza Białowieska

W najstarszej Puszczy na terenie Europy naprawdę doświadczysz potęgi Natury. Tu na wolności żyją żubry – Królowie Lasu. Pójdź na spacer leśną kładką Żebra Żubra. Zaplanuj wizytę w ścisłym rezerwacie – dostępnym tylko z przewodnikiem. Zadziwi Cię, jak wiele odcieni może mieć zieleń, jak bogaty mikrokosmos tworzy drzewo pokryte mchem i jak monumentalne są prastare dęby. Zdziwisz się, jaki spokój mieszka w Puszczy. W samej Białowieży znajdziesz wiele śladów historii – odwiedź wspaniały Park Pałacowy i restaurację Carską w dawnym dworcu kolejowym, zbudowanym za czasów Cara Mikołaja II.

Puszcza Białowieska jest wpisana na na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Żubr
Żubr / Fot. Jan Walencik

2. Białystok

W swojej podróży po Podlaskiem zatrzymaj się w stolicy województwa. Białystok, mimo że liczy już prawie 300 tys. mieszkańców, wciąż jest miastem, w którym po prostu odetchniesz. Na Rynku Kościuszki skosztujesz specjałów lokalnej kuchni. Pałac Branickich zachwyci Cię barokową architekturą i ogrodami w stylu francuskim. Poznaj też słynną “Dziewczynkę z konewką” i inne białostockie murale.

Czy wiesz, że Białystok to jedno z niewielu miast, które w swoich granicach, 10 minut spacerem od centrum, ma rezerwat przyrody – Las Zwierzyniecki?

Białystok
Białystok / fot. Paweł Tadejko

3. Pokamedulski Klasztor nad Wigrami

Symbol Suwalszczyzny i Wigierskiego Parku Narodowego. Spacerując wąskimi uliczkami między budynkami kompleksu klasztornego, poczujesz się jak w wehikule czasu. Tutaj możesz zasłuchać się w opowieściach o dawnym życiu Kamedułów nad Wigrami, podziwiać widoki z wieży zegarowej, skosztować tradycyjnych lokalnych potraw w refektarzu, zejść do krypt, w których spoczywają szczątki zakonników i odwiedzić apartamenty papieskie, w których przebywał Jan Paweł II.

Masz więcej czasu? Przenocuj w eremach, w których niegdyś mieszkali mnisi.
To bezdyskusyjnie jedno z najbardziej klimatycznych miejsc noclegowych w Polsce!

Klasztor nad Wigrami / Fot. Zdzisław Folga

4. Tatarskie wioski: Kruszyniany i Bohoniki

Tuż przy polsko-białoruskiej granicy od pokoleń żyje społeczność polskich Tatarów. Drewniany meczet w Kruszynianach to miejsce, gdzie warto zacząć wędrówkę  po regionie, w którym obok siebie od wieków mieszkają katolicy, prawosławni i muzułmanie. W pobliżu, w Tatarskiej Jurcie, poznasz egzotyczne smaki tradycyjnych tatarskich potraw.

Czy wiesz, że meczet w Kruszynianach jest najstarszym meczetem w Polsce?
Drugi tatarski meczet w Podlaskiem znajdziesz we wsi Bohoniki.

Meczet w Kruszynianach / fot. Agnieszka Sulik i Artur Pachałko

5. Supraśl

Supraśl skupia w sobie to, co w Podlaskiem najlepsze. Kameralne miasteczko otoczone jest majestatyczną Puszczą Knyszyńską. Dzięki unikatowemu mikroklimatowi ma status uzdrowiska. Natura współistnieje tu z historyczną architekturą, wielokulturową tradycją – i współczesnością. 

Zrelaksuj się na plaży nad rzeką Supraśl lub wybierz się na spływ kajakowy. Pospaceruj malowniczymi bulwarami Wiktora Wołkowa i odkryj puszczańskie szlaki – pieszo lub na rowerze. Odwiedź monumentalny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i Muzeum Ikon, gdzie obejrzysz unikatowe dzieła sztuki sakralnej prawosławia.

Wieczór zaplanuj w kultowym Teatrze Wierszalin, którego spektakle od lat nagradzane są w Polsce i za granicą.

Supraśl. Fot. Paweł Tadejko
Supraśl / Fot. Paweł Tadejko

6. Suwalski Park Krajobrazowy

W Suwalskim Parku Krajobrazowym punkt widokowy jest praktycznie co krok. Jego unikatowy krajobraz został ukształtowany 10 000 lat temu przez lodowiec. Efekt – to malownicze wzgórza, zielone doliny i czyste jeziora. Znajdziesz tu najgłębsze w Polsce jezioro – Hańczę, przepiękne widoki z Góry Cisowej i Zamkowej, a także Rezerwat Bachanowo, słynący z setek rozrzuconych polodowcowych głazów.

Czy wiesz, że Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszy w Polsce?
Został założony już pod koniec lat siedemdziesiątych.

Suwalski PK
Suwalski Park Krajobrazowy / Fot. Paweł Tadejko

7. Tykocin

„Miasteczko-bajeczka” – tak o Tykocinie mówiła Agnieszka Osiecka. To jedno z najbardziej malowniczych małych miasteczek z wielką historią w tle. Na liście tykocińskich doświadczeń są: niespieszny spacer brukowanymi ulicami, które zachowały układ tradycyjnego miasteczka żydowskiego, odwiedziny Wielkiej Synagogi – drugiej co do wielkości w Polsce – i barokowego kościoła Świętej Trójcy. Skosztuj specjałów tradycyjnej kuchni żydowskiej – jak cymes, kugel, kreplech – w Restauracja Tejsza nieopodal synagogi.

Tu toczyła się akcja cyklu filmowego „U Pana Boga za piecem”. Jeśli zachwycił Cię Kazimierz nad Wisłą – zakochasz się w Tykocinie nad Narwią.

Tu znajduje się również odrestaurowany zamek królów polskich: Zamek w Tykocinie.  
Możesz spędzić w nim noc, a w zamkowej restauracji poznać smaki polskiej kuchni dworskiej.

Tykocin / fot. Artur Pachałko

8. Biebrzański Park Narodowy

Największy park narodowy w kraju, słynący z mokradeł, bagien i torfowisk. Dolina Biebrzy niemal na całej długości zachowała swój naturalny charakter, tworząc siedlisko dla setek gatunków ptaków – w tym unikatowego bataliona, dumnie prężącego się w logo parku. Park pokrywa sieć malowniczych szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych – dzięki którym możesz zanurzyć się (często dosłownie!) w nienaruszonej przez człowieka, dziewiczej przyrodzie.

Podróżując Carskim Traktem przecinającym Park, masz szansę
na spotkanie z potężnym, niespieszne kroczącym łosiem.

Biebrzański Park Narodowy / Fot. Maciej Nowakowski

9. Kraina Otwartych Okiennic

Trześcianka, Soce, Puchły – te malownicze wsie na południu województwa znane są jako Kraina Otwartych Okiennic. Tutaj znajdziesz misternie zdobione drewniane domy i przepiękne, kolorowe cerkwie, ale przede wszystkim – spokój. W podlaskich wsiach wciąż możesz spotkać przesiadujących na ławeczkach przed domem starszych mieszkańców i usłyszeć niespieszne pogawędki.

Zostajesz w Krainie Otwartych Okiennic na dłużej? Odwiedź również pobliskie Plutycze, Ciełuszki, Ploski lub Ryboły.

Kraina Otwartych Okiennic
Dom w Trześciance, cerkiew w Puchłach / fot. Podlaskie Travel

10. Święta Góra Grabarka

To serce polskiego prawosławia i jedno z miejsc, do którego od stuleci wędrują pielgrzymi. Gdy przed kilkoma wiekami na pobliskich terenach szalała epidemia cholery, na wzgórzu schronienia szukało tysiące osób, modląc się i pijąc wodę z pobliskiego źródełka. W podzięce za ochronę, wybudowano w tym miejscu kapliczkę.

Dziś na Grabarce znajduje się prawosławny żeński klasztor, a wierni wciąż czerpią wodę ze świętego źródełka.

Grabarka. Fot. Paweł Tadejko
Grabarka / Fot. Paweł Tadejko

Więcej podróżniczych inspiracji
znajdziesz na podlaskie.travel

Podziel się
Odwiedź nas