Podlaskie. Zasilane Naturą - Podlaskie z dziećmi
Turystyka

Podlaskie z dziećmi

Podziel się

Zdjęcie tytułowe: MOKSiR Kleszcze, fot. Małgorzata Klemens

Kontakt z naturą to jeden z najpiękniejszych prezentów, jaki możemy dać naszym dzieciom. Zabierz najmłodszych na spotkanie ze światem podlaskiej natury, a także kultury i historii. Ta przygoda to sposób, by odbudować więź z przyrodą i odkryć, że powody do zachwytu można znaleźć nie tylko na drugim końcu świata!

1. Białowieski Park Narodowy

Obowiązkowy punkt rodzinnych wojaży po Polsce to Białowieski Park Narodowy i najstarsza puszcza Europy. Na weekend czy na tydzień – nie będzie się tu nudzić. Jakie rodzinne atrakcje znajdziecie w tym rejonie?

1. W białowieskim Rezerwacie pokazowym żubrów spotkacie największe zwierzę Europy.

2. Przy rezerwacie rozpoczyna się malownicza, edukacyjna ścieżka przyrodnicza Żebra Żubra.

3. W Białowieży poczujecie klimat czasów carskich – w takich miejscach jak Park Pałacowy z historycznym pawilonem Białowieża Pałac czy zabytkowy budynek dworca kolejowego Białowieża Towarowa, gdzie obecnie mieści się restauracja.

Więcej pomysłów na rodzinne atrakcje w rejonie Puszczy Białowieskiej znajdziecie w przewodniku.

fot. Centrum Turystyki Regionu Puszcza Białowieska | Artur Pachałko

2. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Wyjątkowe miejsce, gdzie zachowana jest wieś, jakiej już nie ma: Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku, położonym na rozległym terenie. Odtworzono tu pieczołowicie architekturę drewnianą, dwór ziemiański, młyn wodny, zgromadzono unikalną kolekcję sprzętu rolniczego. Wizyta w Muzeum to niezwykła przygoda i podróż w czasie, która zaskoczy małych i dużych gości.

Więcej informacji: www.muzeumrolnictwa.pl

fot. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

3. Opera i Filharmonia Podlaska - ogrody

Opera i Filharmonia Podlaska jest najnowocześniejszym centrum kulturalnym w tej części Europy. W sezonie artystycznym oferuje mnóstwo spektakli i wydarzeń dla dorosłych i młodych widzów, a latem  – zachęca do korzystania z niezwykłej architektury i otoczenia gmachu. Koncepcja zanurzonego w roślinności budynku powstała w pracowni prof. Marka Budzyńskiego. Chwilami trudno uwierzyć, że budynek znajduje się w centrum miasta! Zielone tarasy, stawy i ogród na dachu Opery, z rozciągającym się z niego widokiem na całe miasto, to wspaniałe miejsce na relaksujący spacer podczas zwiedzania stolicy województwa.
Szczegóły na www.oifp.eu
Fot. Michał Heller

4. Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna

Podróż w czasie do średniowiecza? Proszę bardzo: oto zrekonstruowane grodzisko z końca X wieku! Na terenie otoczonym potężną drewnianą palisadą zgromadzono przedmioty służące wieki temu w codziennym życiu. Największą atrakcją Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna jest działający wiatrak, który można oglądać także w środku. Zwiedzający mogą bliżej zapoznać się z rzemiosłami i rękodziełem ludowym, a także spróbować swoich sił np. w tradycyjnym tkactwie z surowej wełny.

Więcej informacji: milewszczyzna.pl

fot. Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna

5. Muzeum Podlaskie

Muzeum Podlaskie w Białymstoku to siedem placówek o różnym charakterze i tematyce. Mieszczą się w niezwykłych, zabytkowych obiektach – od ratusza miejskiego po synagogę w Tykocinie.  Warto do nich zajrzeć, poczuć klimat historii, zobaczyć wystawy stałe i czasowe, wziąć udział w licznie organizowanych tu wydarzeniach – w tym w nowym cyklu ,,Rodzinne Weekendy”, podczas których organizowane są zajęcia i  warsztaty dla najmłodszych.
___
Siedziba główna Muzeum, mieści się w samym centrum stolicy województwa. Znajduje się tu dział archeologii i galeria malarstwa polskiego.
___
Zgromadzono tu bogate zbiory ilustrujące przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególnie z zakresu rzemiosła użytkowego.
Wyobraźnię najmłodszych pobudza ogromna makieta dawnego Białegostoku.
___
Muzeum biograficzne rzeźbiarza Alfonsa Karnego, znajdujące się w zabytkowej, drewnianej willi gen. von Driesena w Białymstoku.
___
Mieści się w odrestaurowanej Synagodze Wielkiej – drugiej co do wielkości i jednej z najstarszych synagog w Polsce.  Zniszczoną w czasie II Wojny Światowej świątynię można dziś oglądać w postaci zbliżonej do tej, jaką miała w okresie międzywojennym, kiedy modliły się w tu rzesze wiernych.
___
To nowoczesne, multimedialne muzeum mieszczące się w monumentalnym 500-letnim monasterze. W nastrojowych wnętrzach, przy dźwiękach chórów, można tu podziwiać unikatowe zbiory sztuki sakralnej prawosławia.
___
W dawnej letniej rezydencji hetmana Jana Klemensa Branickiego, utrzymanej w stylu barokowym, zgromadzono bogatą kolekcję mebli i wyrobów rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku. Muzeum otacza piękny park pałacowy poprzecinany licznymi kanałami, idealne miejsce na spacer.
___
Obecną siedzibę Muzeum stanowi murowany późnobarokowy ratusz. Wewnątrz na odwiedzających czeka etnograficzna ekspozycja dokumentujące historię Bielska Podlaskiego i okolic.
Muzeum Podlaskie w Ratuszu, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Historyczne | fot. fotopolska.travel

6. Na rower - na Green Velo!

Przed Podlaskie prowadzi najdłuższy odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Wielu uważa, że te  592 km to jego najpiękniejszy odcinek!  Zaplanuj weekendową, rodzinną wyprawę i eksploruj rowerem parki narodowe, puszcze, malownicze miasteczka. Większość odcinków to trasy łatwe, prowadzące przez tereny nizinne, więc przyjazne dla młodych cyklistów.

Zaplanuj trasę na: greenvelo.pl

fot. Gmina Rajgród

7. Park Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce

W Hajnówce, nieopodal Puszczy Białowieskiej, znajdziecie miejsce, w którym poczujecie się jak w bajce: Park Miniatur Zabytków Podlasia. Otoczą Was tu perły podlaskiej architektury 25 razy mniejsze niż w rzeczywistości. Odkryjecie inny wymiar Pałacu Branickich, restauracji Carskiej w Białowieży, cerkwi w Puchłach i wielu innych, malowniczych obiektów znajdujących się w województwie podlaskim. Wizyta w parku to wciągająca lekcja historii i kultury tego regionu – nie tylko dla najmłodszych.

8. Rodzinnie w kajaku

Podlaskie dzikie rzeki to mekka kajakarzy. Bug, Czarna Hańcza, Rospuda, Marycha – kręte, o zmieniającym się nurcie i brzegach, nie pozwalają się nudzić!

Niezwykłych doznań dostarcza także spływ Kanałem Augustowskim. To unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Emocjonujące przeprawy przez śluzy Kanału to niezapomniane przeżycie, a rozciągająca się wokół Puszcza Augustowska jest jednym z najpiękniejszych obszarów leśnych w kraju.

fot. Kajaki SZOT | fotopolska.travel.pl

9. Pałac Branickich i Muzeum Historii Medycyny

Pałac Branickich w Białymstoku jest zaliczany do najpiękniejszych przykładów barokowej architektury w tej części Europy. W czasach świetności, w I połowie XVIII wieku, okrzyknięto go mianem Polskiego Wersalu lub Wersalu Północy. Obecnie ma tu swoją siedzibę Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W 2020 roku Pałac został wyróżniony Złotą Pinezką Google, przyznawaną najbardziej docenianym przez użytkowników Map Google atrakcjom turystycznym w każdym z województw.

W Pałacu mieści się fascynujące Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Posiada ponad 10 000 eksponatów, pochodzących nawet z XVIII wieku. Są tu „gabinety”: chirurgiczny, rentgenowski, stomatologiczny, anatomiczny, okulistyczny. Wizyta w Muzeum to żywy portret rewolucyjnych odkryć, jaka dokonano w medycynie na przestrzeni wieków.

10. Wigierska Kolej Wąskotorowa

Puszczę Augustowską i Wigierski Park Narodowy możecie odkrywać podróżując kolejką. Zabytkowa Wigierska Kolej Wąskotorowa jest jedną z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce. To prawdziwie bajkowy sposób na podziwianie tych dziewiczych terenów i obserwację natury – jej trasa wiedzie między innymi nad brzegiem malowniczego jeziora Wigry.

Rozkład jazdy: www.augustowska.pl 

fot. Zdzisław Folga i Wigierska Kolej Wąskotorowa

11. Muzeum Mleka w Grajewie

Pierwsze w Polsce interaktywne Muzeum Mleka nieprzypadkowo powstało w regionie, który jest czołowym producentem mleka w Polsce. To wciągająca przygoda pod hasłem ,,skąd bierze się mleko?”. Zaprojektowane z myślą o najmłodszych, pełne jest gier, zadań, układanek. Odtworzono tu nawet fragment tradycyjnej obory, gdzie można spróbować swoich sił w dojeniu krowy! Goście Muzeum poznają tu też drogę mleka od rolnika do sklepowej półki i poczują prawdziwy klimat baru mlecznego. Obowiązkowy punkt wycieczki z młodymi podróżnikami.

fot. Muzeum Mleka w Grajewie

12. Ogród leśny „Silvarium” w Poczopku

Otoczone Puszczą Knyszyńską ,,Silvarium” to realizacja koncepcji ogrodu leśnego – miejsca, które pozwala lepiej poznać i zrozumieć istotę leśnego ekosystemu. Na rozległym terenie znajdują się m.in. malownicze mostki nad rzeczką i stawem, rzeźby z drewna i kamienia, zegary słoneczne, Strigiforium (dom sów), Tropinka – ścieżka śladami leśnych mieszkańców, przepiękna aleja drzew, którą leśnicy nazwali „Alejką Feng Shui”.

fot. P. Jucha, Nadleśnictwo Krynki

13. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaski skansen, położony niedaleko Białegostoku, to świetnie zachowana kolekcja zabytkowej drewnianej architektury wsi podlaskiej. Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, dziewiętnastowieczny dwór, a także krzyże, kapliczki, studnie. Można tu poczuć prawdziwy klimat dawnej wsi. Muzeum organizuje szereg wydarzeń i warsztatów, podczas których poznać można tradycyjne rękodzieło i obrzędy związane ze świętami czy tak ważnymi wydarzeniami w życiu polskiej wsi, jak dorzynki.

Więcej informacji o Muzeum znajdziesz na stronie www.skansen.bialystok.pl

fot. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

14. Planetarium na Kampusie UwB

Do wielbicieli kosmosu, gwiazd, wszechświata: nowo otwarte planetarium Uniwersytetu w Białymstoku! Na półsferycznym ekranie obejrzeć można prezentacje oraz filmy, w tym film 3D ,,Explore” o historii rozwoju nauki astronomii, która doprowadziła ludzkość na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – i jeszcze dalej.

Planetarium mieści się w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Bilety są dostępne online bilety.uwb.edu.pl lub w biletomacie na miejscu.

planetarium w białymstoku
Planetarium na Kampusie UwB
Podziel się
Odwiedź nas