Podlaskie. Zasilane Naturą - Natura w stanie czystym
Turystyka

Natura w stanie czystym

Podziel się

Podlaskie to jeden z najbardziej bioróżnorodnych regionów w Polsce. Aż 4 parki narodowe mają tu największy udział w powierzchni spośród wszystkich polskich województw. Każdy z nich to inny krajobraz i opowieść.

Wigierski Park Narodowy

Wśród dziesiątek malowniczych, polodowcowych jezior rozsianych na terenie Parku, królują Wigry – jedno z największych, najczystszych i najpiękniejszych jezior w Polsce. Kręta linia brzegowa, liczne wyspy i zatoki, są siedliskiem wielu chronionych gatunków ptaków i zwierząt, w tym symbolu Parku – bobra. Górujący nad wodami jeziora Pokamedulski Klasztor w Wigrach to miejsce, gdzie można dotknąć mistycyzmu.

Wigierski Park Narodowy jest rajem dla amatorów turystyki wodnej: żeglarstwa na Wigrach czy kajakarstwa na Czarnej Hańczy – zachwycającej dzikością i różnorodnością, największej rzece Suwalszczyzny.

Wigierski Park Narodowy / fot. Paweł Tadejko

Biebrzański Park Narodowy

Największy park narodowy w Polsce, słynący z mokradeł, bagien i torfowisk. Dolina Biebrzy niemal na całej długości zachowała swój naturalny charakter, tworząc siedlisko dla setek gatunków ptaków – w tym unikatowego bataliona, dumnie prężącego się w logo parku.

Park pokrywa sieć malowniczych szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych, dzięki którym możesz zanurzyć się (często dosłownie!) w nienaruszonej przez człowieka, dziewiczej przyrodzie. Podróżując Carskim Traktem masz szansę na spotkanie z potężnym, niespieszne kroczącym łosiem.

Biebrzański Park Narodowy / fot. Paweł Tadejko

Narwiański Park Narodowy

Położony w sercu regionu Narwiański Park Narodowy nazywany jest „polską Amazonią”. Płynąca licznymi korytami Narew, łącząc się ze starorzeczami, tworzy rozległe, malownicze rozlewiska. Możesz przeprawić się przez rzekę pychówką – tradycyjną łodzią używaną niegdyś do prac gospodarczych – i wybrać się na spacer niezwykle fotogeniczną kładką wiodącą nad podmokłymi terenami pomiędzy miejscowościami Waniewo i Śliwno.

Narwiański Park Narodowy / fot. Paweł Tadejko

Białowieski Park Narodowy

Puszcza Białowieska jest niekwestionowanym symbolem regionu. To ostatni zachowany w Europie liściasty las pierwotny, czyli leśny ekosystem nienaruszony działalnością człowieka. Odkrywając jej ostępy koniecznie zaplanuj spacer z przewodnikiem po ścisłym rezerwacie. Zdziwisz się, jak wiele odcieni może mieć zieleń, jak bogaty mikrokosmos tworzy powalone drzewo pokryte grubą warstwą mchu i jak monumentalne są prastare dęby.

To w Białowieskim Parku Narodowym, po ponad 30 latach od wyginięcia gatunku, wypuszczono na wolność pierwsze żubry. Dziś żyje ich tu kilkaset – masz więc realne szanse na niezapomniane spotkanie z Królem Puszczy.

Żubry w Białowieskim Parku Narodowym / fot. Jan Walencik
Podziel się
Odwiedź nas