Podlaskie. Zasilane Naturą - Podlaskie parki krajobrazowe
Turystyka

Podlaskie parki krajobrazowe

Podziel się

Wzgórza Suwalszczyzny, Puszcza Knyszyńska i Dolina Narwi – zupełnie różne, równie zachwycające – to obowiązkowe przystanki na turystycznej mapie Polski.

1. Suwalski Park Krajobrazowy

Obejmuje tereny na północy województwa, na których tysiące lat temu ślady pozostawił lądolód, pochodzący aż z terenu dzisiejszej Skandynawii. To właśnie za jego sprawą powstało najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza, a także zapierające dech w piersiach krajobrazy z licznymi wzniesieniami, jeziorami i tajemniczymi głazowiskami. Jeśli zachwycają Cię Bieszczady – zakochasz się w Suwalszczyźnie!

Suwalski Park Krajobrazowy określony został jednym „siedmiu nowych cudów Polski” przez magazyn National Geographic Traveler. To absolutny „must see”.

Lista „to do”:

  • Zdobywaj góry Suwalszczyzny: malowniczą Górę Zamkową (228 m n.p.m.) i najwyższe wzniesienie w regionie, Górę Cisową (256 m n.p.m.).
  • Odwiedź głazowisko Bachanowo – miejsce, gdzie przed tysiącami lat lądolód pozostawił setki porozrzucanych głazów.
  • Zobacz zabytkową molennę w Wodziłkach – świątynię staroobrzędowców.
  • Pojedź na punk widokowy „U Pana Tadeusza” w Smolnikach.
  • Poznaj historię Jaćwingów w Izbie Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach.

To najstarszy polski park krajobrazowy – powstał w 1976 r.

Suwalski Park Krajobrazowy, fot. Paweł Tadejko

2. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

Na północ i wschód od Białegostoku rozciąga się Puszcza Knyszyńska. Jej symbolem są strzeliste, wiekowe sosny, nazywane „świętymi” – na wielu z nich znajdziesz kapliczki i krzyże przymocowane przed laty przez miejscowych. Wyjątkowość Puszczy tworzą także tętniące życiem źródliska – wypływające na powierzchnię wody podziemne.

Lista „to do”:

  • Przespaceruj się drewnianą kładką w Rezerwacie Krzemianka.
  • Odwiedź Arboretum w Kopnej Górze  – leśny ogród botaniczny z setkami zgromadzonych tu gatunków roślin.
  • Eksploruj Silvarium w Poczopku  – edukacyjny ogród przyrodniczo-leśny, polecamy rodzinom z dziećmi.
  • Zatrzymaj się w Supraślu – urokliwym miasteczku w sercu Puszczy. Supraśl słynie z korzystnego mikroklimatu związanego z bliskością lasu, zachwyca atmosferą i drewnianą architekturą. Znajdziesz tu jedyne w Polsce interaktywne Muzeum Ikon , utworzone na terenie prawosławnego monasteru. Odwiedź też doceniany na całym świecie Teatr Wierszalin  z jego magiczną atmosferą.
Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, fot. Paweł Tadejko

3. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi

Rozlewiska jednej z najpiękniejszych rzek regionu – Narwi, nazywanej „polską Amazonką” – najbardziej malowniczy widok przedstawiają wczesną wiosną. 16-kilometrowy odcinek wijącej się, meandrującej rzeki wraz z licznymi starorzeczami to obraz, który zapamiętasz na długo.

Narew i otaczające ją tereny to dom setek gatunków ptaków wodnych i zwierząt – mekka ornitologów i fotografów przyrody. To właśnie tutaj możesz znaleźć ślady bobrów, obserwować bataliony, gęsi i kaczki, a przy odrobinie szczęścia – spotkać dostojnie kroczącego łosia.

Dolina Narwi nazywana jest ,,polską Amazonią” z uwagi na liczne rozgałęzienia rzeki i zachowany pierwotny charakter.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, fot. Zdzisław Folga
Podziel się
Odwiedź nas