Podlaskie. Zasilane Naturą - Podlaskie na zimę
Turystyka

Podlaskie na zimę

Podziel się

Poznaj podlaskie kierunki na zimowy weekend, mikrowyprawę, ferie zimowe. Zobacz, jak możesz (aktywnie) odpocząć całą rodziną, gdzie na narty, co na niepogodę. Widzimy się niebawem! 

WOSiR Szelment

1. Narty na Suwalszczyźnie

W malowniczym zakątku północno-wschodniej Polski, 15 km na północ od Suwałk, mieści się WOSiR Szelment – nowoczesny ośrodek sportów zimowych i letnich. Na stokach Góry Jesionowej, górującej nad malowniczym jeziorem Szelment Wielki, czekają doskonale przygotowane trasy narciarskie, jest tu także wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła narciarska i snowboardowa. W ośrodku mieści się również restauracja.
Więcej informacji na stronie WOSiR Szelment

2. Narty biegowe

Podlaskie ma kilometry pięknych, leśnych tras biegowych, które w połączeniu z relatywnie surową zimą, pozwalają cieszyć się tym sportem w czasie zimowych miesięcy.

Polecamy Supraśl, który jest podlaską stolicą narciarstwa biegowego i bramą do przepięknych tras Puszczy Knyszyńskiej. Znajdziesz tu kilka wypożyczalni sprzętu, a po biegówkach – wzmocnisz w jednej z wielu świetnych supraskich restauracji.

fot. Szczepan Skibicki, Go-Podlasie
fot. SZOT Augustów

3. Zima w kajaku

Malownicze zimowe krajobrazy  możesz odkrywać z perspektywy rzeki. Jeśli masz za sobą już pierwsze doświadczenia w kajaku – spróbuj bardziej ekstremalnej zimowej wersji.

Niezapomniane zimowe spływy kajakowe organizuje m.in. Przedsiębiorstwo Turystyczne “SZOT” w Augustowie.

4. Idź w zimowy las

Podlaskie cieszy się jednym z najwyższych poziomów zalesienia w Polsce, sięgającym ponad 30% powierzchni. Na terenie województwa znajdują się jedne z najpiękniejszych w kraju kompleksów leśnych, Puszcze: Knyszyńska, Augustowska i oczywiście najsłynniejsza, Białowieska

Ruszaj na spotkanie z lasem – zasilisz się naturą u źródła.

Puszcza Knyszyńska / fot. Paweł Tadejko

5. Podlaskie muzea – na niepogodę

Muzeum Podlaskie składa się z kilku kluczowych oddziałów, prezentujących różnorodne aspekty dziedzictwa regionu. Główna siedziba muzeum mieści się w Ratuszu Miejskim w Białymstoku.  Muzeum ma oddziały w stolicy regionu – jak Muzeum Historyczne czy Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – a także w chętnie odwiedzanych przez turystów okolicznych miejscowościach. Nie można przegapić wizyty w Muzeum Ikon w Supraślu, w Synagodze w Tykocinie czy Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Więcej o muzeach i wystawach czasowych na stronie: muzeumpodlaskie.pl

6. Na kulig!

Trudno wyobrazić sobie prawdziwą zimę bez kuligu. W województwie podlaskim bez problemu znajdziesz ośrodki PTTK lub gospodarstwa agroturystyczne organizujące niezapomniane przejażdżki.

To może być jedno z najlepszych wspomnień tej zimy!

fot. Paweł Tadejko

7. Na spotkanie z żubrami

Późna jesień i zima to idealna pora, by obserwować żubry w ich naturalnym środowisku. W poszukiwaniu pożywienia opuszczają las, a bezlistne drzewa nie osłaniają ich tak jak latem. Stada można wypatrzeć w okolicy Krynek – jadąc samochodem warto zwolnić i rozglądać się uważnie. Pamiętaj, nie zbliżaj się do żubrów! Wyglądają na spokojne, ale to dzikie i potężne zwierzęta.

Warto skorzystać z pomocy doświadczonych przewodników z PTTK w Białowieży, którzy zabiorą Cię na wyprawę w poszukiwaniu Króla Puszczy. A największe szanse spotkanie  – to wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów w Białowieży.

fot. Paweł Tadejko

8. Spójrz w niebo

Podlaskie, jako region o jednym z najmniejszych w Polsce poziomów zanieczyszczenia” światłem elektrycznym, przyciąga rzesze amatorów obserwacji i fotografii gwiazd. Bez względu na porę roku, tu droga mleczna czy rój perseidów prezentują się najpiękniej.

fot. Maciej Sawicki
fot. Podlaski Klub Morsów

9. Morsuj z… podlaskimi Morsami!

Podlaskie to nie tylko żubry – w regionie roi się od morsów! Podlaski Klub Morsów, działający w Wasilkowie w pobliżu Białegostoku, co niedzielę organizuje kąpiele w rzece Supraśl. Wejście do wody poprzedzone jest wspólną rozgrzewką.

Morsowanie podobno uzależnia – jeśli ulec nałogowi, to tylko w otoczeniu najpiękniejszej podlaskiej natury.

Więcej o morsowaniu w regionie na stronie: www.morsypodlaskie.pl

Podziel się
Odwiedź nas