Proces tworzenia w duchu slow, naturalne składniki, lokalność, tradycja. Dobre dla człowieka – dobre dla Natury. To wszystko mamy w podlaskim DNA – i te wartości znajdziesz w produktach „Made in Podlaskie”. Zobacz, jakie propozycje upominków od podlaskich firm, rzemieślników i artystów przygotowaliśmy dla Ciebie i Twoich bliskich. Wszystkie produkty dostępne są w sprzedaży online!
1. Dworzysk: herbatki i produkty ziołowe
Oto skarby od współczesnych podlaskich zielarzy. Założyciele marki Dworzysk, Ula i Grzegorz, sami o sobie mówią, że prowadzą firmę oferującą odpoczynek. Mieszkają i pracują blisko natury. Tworzą świadomie i odpowiedzialnie. Dbają o jakość, użyteczność, stronę estetyczną i ekologiczną. I to wszystko znajdziesz w każdym produkcie z Dworzyska. Obdaruj bliskich tym, co najlepsze. Serio.
Podlaską slow-cząstkę kupisz na Dworzysk.pl
2. Cztery Szpaki:
naturalne kosmetyki
Mydlarnia Cztery Szpaki to rodzinna firma produkująca kosmetyki oparte na naturalnych surowcach. Oprócz tego, że produkty Szpaków są zdrowe dla skóry, mają jeszcze jedną ogromną zaletę: ich produkcja, skład i opakowania nie szkodzą środowisku, a cały proces odbywa się w duchu Zero Waste. Poza mydełkami znajdziesz tu obłędnie pachnące musy i masła do ciała, pilingi, świeczki i praktyczne akcesoria.
Mydlarnia Cztery Szpaki otrzymała tytuł Podlaskiej Marki 2021.
Kosmetyki od Szpaków kupisz na 4szpaki.pl
3. Albumy Karoliny Cichej
Projekt TANY to dialog tradycji ze współczesnością. Artystka sięgnęła tu po brzmienia typowe dla regionu i wzbogaciła je o współczesne efekty dźwiękowe i taneczne gatunki muzyki etnicznej. Usłyszymy rootsowe uderzenie bębnów, polkę, sambę, elementy technotransu i rapu. W singlu „Płacz nad młodością, co odchodzi” wystąpiła Kayah, którą z Karoliną Cichą łączą muzyczne etniczne fascynacje, ale też podlaskie korzenie.
Albumy powstały przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. i w dobrych sklepach muzycznych
Kupisz je na stronie artystki karolinacicha.eu i w dobrych sklepach muzycznych.
4. Podlaskie Dzieło: ceramika
Ceramika inspirowana naturą: kubki, talerze, czarki – rzeczy z duszą. Twórczyni mówi o nich tak: ,,Naturalne elementy i organiczne formy stały się dla mnie głównym źródłem inspiracji w moich pracach. Przy tworzeniu ceramiki staram się oddać ten delikatny balans między naturą, a moim własnym stylem.”
Ręcznie wykonane, zapakowane z dbałością o estetykę i środowisko – ceramiczne cuda znajdziesz na podlaskiedzielo.pl
5. Dary Natury: herbatki premium
W małej, położonej wśród podlaskich lasów wiosce Koryciny, powstają herbatki i inne produkty na bazie roślin, które pod marką Dary Natury są znane w całej Polsce. Surowce pochodzą z jednych z najmniej skażonych terenów w Polsce – zbierane są w naturze według kalendarze biodynamicznego lub pochodzą z upraw ekologicznych. Krótko mówiąc: to esencja podlaskiej natury.
Herbaty Dary Natury zostały wyróżnione tytułem Podlaska Marka.
Kupisz je tu:
www.ziolowyzakatek.sklep.pl
6. Sękacz z Janzy
Firma Janza z Suwałk produkuje sękacze i mrowiska od 1982 roku. Sztandarowy produkt Janzy – Oryginalny Sękacz Suwalski – znany jest także na rynkach europejskich i światowych. Jest zapisany w księdze rekordów Guinnessa i wśród laureatów Targów Poznańskich.
Prawdziwy sękacz kupisz na janza.com.pl
7. Wolf Handicraft: szydełkowe zwierzątka
Pełne uroku, wykonane ręcznie z niezwykłą dbałością, naturalne – takie są szydełkowe dzieła Asi z Wasilkowa, dostępne pod marką Wolf Handicraft. Oprócz gotowych postaci włóczkowych mieszkańców lasu – i nie tylko – można składać także indywidualne zamówienia.
Zajrzyj na wolfhandicraft.pl
8. Matecznik i dary Puszczy
Matecznik to polska marka stworzona w 1990 roku w Hajnówce, na skraju prastarej Puszczy Białowieskiej. Stawia na z najwyższej jakości naturalne produkty: miody, konfitury, suszone grzyby. Kilkanaście odmian miodu – od spadziowego po nawłociowy – pozwala delektować się bogactwem smaków naturalnego miodu.
Produkty z Matecznika kupisz tu: sklep.matecznik.eu
9. Augustowska Miodosytnia: Podpiwek
Pod marką Augustowska Miodosytnia powstają rarytasy oparte na naturalnych surowcach z terenu Puszczy Augustowskiej i na bogatej tradycji miodosytniczej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Serca amatorów oryginalnych, kraftowych trunków podbije Podpiwek Augustowski na Miodzie – tradycyjny napój orzeźwiający powszechny niegdyś na Podlasiu. Jego smak podkreśla całkowite zastąpienie cukru miodem. To produkt w pełni naturalny, pozbawiony wzmacniaczy smaku, aromatu czy konserwantów.
Naturalny podpiwek kupisz tu:
augustowska-miodosytnia.pl
10. Sad Zaścianki: Oxymel
W rodzinnej manufakturze w Zaściankach powstaje cudowny preparat łączący dwa skarby podlaskiej natury: jabłka i miód. To Oxymel (z łac. Oxy – ocet i Mel – miód), nazywany ,,naturalnym antybiotykiem”. Powstaje poprzez macerowanie w żywym occie jabłkowym owoców i warzyw o właściwościach prozdrowotnych, jak cebula, cytryna, czosnek, papryka chili, imbir. Ta prastara receptura pomaga naturalnie wzmacniać odporność.
Wszystkie produkty Sadu Zaścianki powstają na bazie jabłek z jabłoni uprawianych od 40 lat, z wykorzystaniem tradycyjnych, ręcznych narzędzi.
Zdrowe jabłkowe przysmaki kupisz tu: sadzascianki.pl
11. Cydr Podlaski: Cider 0%
Unikatowy, naturalny produkt znad Narwi: jedyny w Polsce cydr bezalkoholowy. W składzie tylko sok i drożdże. W smaku – przyjemnie musujące jabłko. W aromacie: jabłko na pierwszym planie, dalej nuty kwaśne owocowe i lekko miodowy aromat. Cider Podlaski ma na swoim koncie nagrody na konkursach cydrów w Polsce i w Hiszpanii.
Te oryginalne bąbelki zrobią wrażenie na zwolennikach modnych kraftowych napitków.
Adresy partnerskich sklepów online i stacjonarnych znajdziesz na stronie:
cydrpodlaski.com
12. Olejowy Raj:
Olej Lniany Ekologiczny
Znana i uwielbiana przez klientów z całej Polski podlaska tłocznia Olejowy Raj prezentuje olejowego króla: Olej z Lnu Złocistego. Szlachetny, naturalny, delikatny w smaku, bogaty w dobroczynne składniki. Do stosowania w kuchni, a także jako kosmetyk: do włosów i skóry. Jak wszystkie produkty z Olejowego Raju, jest tłoczony na zimno z wykorzystaniem starannie dobranych surowców.
Olejowy Raj zdobył tytuł Podlaskiej Marki. Polecamy go z całego serca (któremu naturalne oleje świetnie służą!).
Na zakupy zapraszamy tu: olejowyraj.pl
13. White Bear: świeżo palona kawa
Aromatyczne ziarna od pasjonatów kawy z Białegostoku. Lokalna palarnia sprowadza surowe, zielone ziarna z czterech kontynentów – Ameryki Południowej, Północnej, Afryki i Azji. Na miejscu wydobywa z nich to, co najlepsze – i dostarcza klientom niepowtarzalnie aromatyczne ziarna, palone na krótko przed wysyłką.
Dobrą kawę kupisz tu: www.mobilnybarista.pl
14. Tulone: świeże ciastka Tulonki
Tulone to białostocka marka tworzona przez osoby z niepełnosprawnościami. Sygnowane nią świeże produkty o prostym składzie zdobyły wiernych fanów w Białymstoku, a teraz są dostępne online w całym kraju.
Ręcznie wytwarzane makarony i ciastka są oparte o najlepsze składniki (w tym wiele lokalnych), autorskie receptury, są wypiekane na bieżąco i świeże wysyłane do klientów. Zamówisz je tu: tulone.pl/shop
15. Nadzwyczajnie: ręcznie zdobiona porcelana
Nadzwyczajne porcelanowe naczynia powstają w białostockiej pracowni Nadzwyczajnie. Wysokiej jakości polska porcelana jest malowana ręcznie, z wielką dbałością o szczegóły. W pracowni można wybierać wśród wielu gotowych wzorów, a także zamówić indywidualne zdobienie lub napis, tworząc jedyny w swoim rodzaju upominek.
Porcelanę z pozytywnym przesłaniem kupisz tu: nadzwyczajnie.pl
16. Miodowa Mydlarnia: herbaty z miodem
Naturalne przysmaki i kosmetyki z woskiem, miodem i pyłkiem pszczelim – prosto z własnej pasieki. Produkty zawierają najlepsze składniki, jakie daje natura. Znajdziesz tu m.in. taki uroczy zestaw dla wielbiciela naparów herbaciano-ziołowo-kwiatowych i miodu.
Miodowe cuda kupisz tu: miodowamydlarnia.pl
17. Vielo: woreczki wielorazowe
Vielo to naturalne woreczki do przechowywania produktów spożywczych w domu oraz do zakupów na wagę w sklepach lub na bazarkach. Lniane lub bawełniane, ręcznie szyte w małej pracowni w Białymstoku, śliczne. Alternatywa do plastikowych torebek i pojemników. Twórczyni marki Vielo podkreśla, że wykorzystuje materiały do ostatniej niteczki. Pracuje nawet z najmniejszymi kawałkami tkanin, a tiul i siateczki to skrawki z zaprzyjaźnionych pracowni firan. Daje im drugie życie i szansę na praktyczne wykorzystanie. Warto i modnie być Vielo-razowym.
Marka Vielo była nominowana do tytułu Podlaska Marka 2019.
Woreczki kupisz na www.vielo.pakamera.pl
18. Kosmetyki ze Słomianej Pracowni
Rodzinna, podlaska manufaktura kosmetyków naturalnych, specjalizuje się w mydłach rzemieślniczych, olejkach eterycznych, hydrolatach i innych produktach pielęgnujących ciało… i duszę! W Pracowni stosuje się tylko naturalne produkty.
Świat slow produktów Made in Podlaskie znajdziesz na stronie slomianapracownia.pl
19. Pasieka Muczyńscy: produkty pszczele
Na skraju Puszczy Augustowskiej od 1947 roku działa rodzinna pasieka Muczyńskich. Do dzisiaj czerpie korzyści z przekazywanej od pokoleń wiedzy, a także z rosnących tu starych odmian jabłoni. Poza pysznymi miodami, w pasiece kupimy takie dobroczynne produkty jak propolis, pyłek kwiatowy czy… plastry miodu!
Sklep online: www.muczynscy.pl
20. Masło orzechowe Maslove
Maslove jest dzikie z natury: bez grama cukru, polepszaczy smaku czy konserwantów. Do mieszczącej się w Supraślu manufaktury trafiają orzechy z różnych stron świata, wyłącznie z certyfikatami najwyższej jakości. Na miejscu są mielone w małych partiach, pod okiem doświadczonych „maślarzy” i… to wszystko! Efektem jest 100-procentowe masło orzechowe: od klasycznego arachidowego po pistacjowe z solą himalajską. To trafiony prezent dla aktywnego sportowca i dla wybrednego kanapowego łakomczuszka. Maslove zamówisz tu: maslove.pl
21. Malina ze Szczuczyna
Najlepsze i najświeższe polskie smaki zaklęte są w dżemach, syropach i herbatkach z rodzinnej manufaktury we wsi Skaje. Tradycyjny sposób produkcji przetworów pozwala wydobyć ich niepowtarzalny smak. Owoce wykorzystywane do wyrobu przetworów pochodzą głównie z własnego gospodarstwa, a każdy produkt wytwarzany jest ręcznie.
Owocowe pyszności kupisz tu: malinazeszczuczyna.pl
22. Tomasz Samojlik: „Żubr Pompik"
Książka to najlepszy prezent! Oto seria bestsellerowych opowieści o przygodach ciekawskiego żubra Pompika zamieszkującego Puszczę Białowieską autorstwa Tomasza Samojlika – pochodzącego z Hajnówki autora, rysownika, a także naukowca Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Humor, piękne rysunki, (prawdziwe) historie z życia Puszczy – doskonałe jako pierwsza samodzielna lektura młodych czytelników.
Seria została wyróżniona tytułem Podlaska Marka 2019 w kategorii „Kultura”.
Książki o Pompiku kupisz tu:
Taniaksiazka.pl/seria/zubr-pompik
23. Doktor Miodek: Ziołomiód
Miód to podlaskie złoto. Region słynący z nieskażonej natury i terenów chronionych jest krainą wybitnych miodów, docenianych w całej Polsce i za granicą. Ale mamy nie tylko miód. Oto ziołomiód od Doktora Miodka spod Supraśla! Jest uzyskiwany w procesie przetwarzania przez pszczoły pożywki zawierającej ekstrakt z pędów sosny. Działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Doskonale zastępuje syrop na kaszel. Dla tych, którzy docenią małe co nieco i dbają o zdrowie i odporność.
Ziołomiód kupisz tu: doktormiodek.pl
24. Crosso: sakwy rowerowe
Gdy kochasz wyprawy rowerowe – doceniasz dobre sakwy. Łatwe w montażu. Wodoodporne. Wytrzymałe. Robione w Polsce. Przez ludzi, którzy jak Ty – kochają rower.
Crosso, jak wiele marek zrodzonych z pasji, powstała w garażu – białostockim garażu. W ciągu kilkunastu lat urosła na jednego z najbardziej cenionych producentów toreb rowerowych. Cóż, rower mamy po prostu w podlaskim DNA – przez region biegnie najdłuższy (i prawdopodobnie najbardziej malowniczy!) odcinek Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.
Świetne polskie sakwy kupisz tu: https://crosso.pl/
25. Krzywe Dechy: dekoracje z drewna
„Najpierw jest krzywa decha. To ona decyduje, w co się zamieni.” – tak o swoich dziełach mówi właściciel pracowni Krzywe Dechy. Mieszka i tworzy na Suwalszczyźnie – krainie, która „slow” ma w naturze. Materiał do pracy pozyskuje ze starych chat, rozbieranych dworków – stąd pochodzi drewno z duszą. Stare gwoździe, sęki, historie ludzi, którzy dotykali desek, zapisany w nich czas. Potem: pomysł, iskra, dłuto, czas, ręczna praca. Tak powstają świeczniki, anioły, ozdoby, a nawet obrazy. Nie ma dwóch takich samych.
Jeśli szukasz prezentu z duszą, zajrzyj na:
krzywe-dechy.pl
26. Woobiboo: tablice manipulacyjne
W pracowni w Łomży powstają kultowe, drewniane tablice rozwijające umiejętności i samodzielność maluchów. Zaprojektowane z miłością i w oparciu o wiedzę o rozwoju małych ludzi. Z użyciem najlepszych, naturalnych materiałów. W pięknych, stonowanych kolorach, które docenią dzieci i rodzice. Niekończąca się przygoda dla małych rączek Wielkich Odkrywców!
Jeśli szukasz oryginalnej zabawki, która nie znudzi się po 10 minutach – sprawdź ten adres:
woobiboo.com
27. Runo: Pieprz Białowieski
Na skraju Puszczy Białowieskiej, w czystej ekologicznie krainie, od 30 lat działa firma „Runo”. Swoje produkty opiera na surowcach naturalnych, w dużym stopniu – na rosnących dziko. Jako jedna z nielicznych firm w Polsce posiada certyfikat Fair Wild. Ma w sprzedaży tak „egzotyczne” zioła jak bluszczyk kurdybanek, korzeń arcydzięgla czy hyzop lekarski. Jeśli nie jesteście gotowi na tak bliskie spotkania z dziką naturą, polecamy klasyk: Pieprz Białowieski – oryginalną kompozycję z gorczycą, kolendrą i jałowcem.
Dobre podlaskie zioła kupisz tu: sklep.runobio.pl
28. Szarłat: przetwory z rokitnika
Zdrowotna bomba polecana przez specjalistów od zdrowej żywności z Łomży. Rokitnik to źródło witamin i przeciwutleniaczy, które jest zalecane w wzmacnianiu odporności oraz podczas infekcji. Zawarta w owocach rokitnika witamina C jest niezwykle trwała i nie ulega rozkładowi podczas wytwarzania syropu. W Szarłatowej Spiżarni znajdziecie oryginalne, pyszne dżemy, syropy, sorki, a nawet olej z rokitnika!
Na zakupy zapraszamy tu:
Szarłat_sklep
29. Olejowe Smaki
Rodzinna manufaktura z Turośni Kościelnej, wytwarzająca oleje tłoczone na zimno i produkty na ich bazie. Olejowe Smaki zostały umieszczene w Żółtym Przewodniku GAULT&MILLAU Polska, w gronie 160 najlepszych produktów regionalnych z całego kraju.
Upominki dla fanów zdrowych, naturalnych produktów, kupisz tu: olejowesmaki.pl
30. Kornino: suszone skarby natury
Rodzinne gospodarstwo z 30-letnią tradycją uprawy ziół z regionu Puszczy Białowieskiej. Specjalizuje się w produkcji liofilizowanych i suszonych owoców, ziół, w tym tak niecodziennych jak serdecznik, hyzop lekarski czy różeniec górski, zwany „złotym korzeniem”. Gratką jest puder z… cebuli cukrowej, który w niepowtarzalny sposób podbija smak potraw.
Puszczańskie (i nie tylko) zioła kupisz na kornino.pl