Podlaskie. Zasilane Naturą - Podlaskie i Finlandia: 12 zaskakujących podobieństw
Turystyka

Podlaskie i Finlandia: 12 zaskakujących podobieństw

Podziel się

Finlandia od lat szczyci się tytułem najszczęśliwszego kraju świata. Mamy dobrą wiadomość: Finlandia i Podlaskie mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego! Zobacz 12 zaskakujących podobieństw.

1. Dzika natura

Spektakularna, dzika natura to największy skarb Finlandii, ceniony przez jej mieszkańców i turystów. Podlaska nieskażona przyroda i największa w Polsce powierzchnia terenów chronionych (w tym aż 4 parki narodowe) nie mają sobie równych.

Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem dziko żyjącej fińskiej fauny jest łoś. W Finlandii łosie występują w lasach, ale też na rozległych bagnach. Podobnie jest w Polsce – jedna z najliczniejszych, a także najstarsza polska populacja łosi, zamieszkuje zalesiony i podmokły teren Biebrzańskiego Parku Narodowego.

fot. Piotr Dombrowski / Biebrzański Park Narodowy
WOSiR Szelment

2. Klimat

W Podlaskiem leży polski biegun zimna” – okolice Suwałk – gdzie zimą od lat odnotowywane są najniższe temperatury. To tu – jak w Finlandii – możesz cieszyć się prawdziwą, śnieżną zimą. W tym nartami zjazdowymi w ośrodku WOSiR Szelment na stokach Góry Jesionowej górującej nad malowniczym jeziorem Szelment Wielki.

3. Bushcraft

Czyli umiejętność przetrwania w dziczy i sposób na autentyczne przeżywanie kontaktu z przyrodą. To bardzo popularna aktywność w Finlandii, która słynie z nieskażonej, dzikiej i pięknej natury – oraz jednego z najmniej restrykcyjnych praw dotyczących biwakowania czy buszowania” poza szlakiem. 

Polską mekka bushcrafterów jest Podlaskie. Są tu rozległe lasy, rzeki, jeziora. Teren można przemierzać pieszo, konno, rowerem, na nartach, kajakiem. Tu, już 15 minut drogi od miasta, można zanurzyć się w puszczy, spacerować po rezerwacie przyrody, znaleźć wytchnienie w otoczeniu nieskażonej natury.

W regionie są wyznaczone specjalne obszary do uprawiania bushcraftu i survivalu, m.in. na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

fot. Szczepan Skibicki, Go-Podlasie
fot. Tomasz Tomaszewski

4. Sauna

Mówi się, że Finlandia ma więcej saun niż samochodów. Fińska sauna to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fińskich produktów eksportowych”.

Ważnym elementem podlaskiej tradycji jest sauna o wschodnim rodowodzie, tzw. ruska bania – niemal zapomniana, dziś ponownie zyskująca na popularności.

5. Lasy

Gęste lasy pokrywają aż 70% powierzchni Finlandii. Podlaskie cieszy się jednym z najwyższych poziomów zalesienia w Polsce, sięgającym ponad 30% powierzchni. Na terenie województwa znajdują się jedne z najpiękniejszych w kraju kompleksów leśnych, Puszcze: Knyszyńska, Augustowska i oczywiście najsłynniejsza, Białowieska. 

I – podobnie jak w Finlandii – w podlaskich lasach przeważają drzewa iglaste.

Puszcza Knyszyńska / fot. Paweł Tadejko

6. Ryby

Finowie jedzą dużo ryb, z wędzonym łososiem na czele. Podlaską regionalną kuchnię trudno wyobrazić sobie bez szlachetnej wędzonej sielawy i siei, występujących w głębokich, dobrze natlenionych wodach jezior Suwalszczyzny.

Podróżując po regionie, koniecznie spróbuj stynki jeziornej, nazywanej lokalnym „fast foodem”. Jej połów urządza się, gdy jeziora są skute lodem – świeżą stynkę zjesz więc przede wszystkim zimą i wczesną wiosną.

7. Niebo

Zorza polarna nie ma sobie równych – to nie ulega dyskusji. Ale Podlaskie, jako region o jednym z najmniejszych w Polsce poziomów zanieczyszczenia” światłem elektrycznym, przyciąga rzesze amatorów obserwacji i fotografii gwiazd. Bez względu na porę roku, tu droga mleczna czy rój perseidów prezentują się najpiękniej.

fot. Maciej Sawicki
fot. Szczepan Skibicki, Go-Podlasie

8. Narty biegowe

Biegówki to jeden z fińskich sportów narodowych”. Podlaskie ma kilometry pięknych, leśnych tras biegowych, które w połączeniu z relatywnie surową zimą, pozwalają cieszyć się tym sportem w czasie zimowych miesięcy.

Polecamy Supraśl, który jest podlaską stolicą narciarstwa biegowego i bramą do przepięknych tras Puszczy Knyszyńskiej. Działa tu kilka wypożyczalni sprzętu.

9. Mleko

Finowie kochają mleko. Kraj ma najwyższe na świecie spożycie mleka na głowę – około 1 litra dziennie na mieszkańca. Podlaskie jest największym polskim producentem mleka i przetworów mlecznych! Stąd pochodzi mleko Łaciate, oryginalny Serek Wiejski z Piątnicy i ceniony przez smakoszy ser koryciński. Co trzecia kostka masła w polskich sklepach ma podlaskie pochodzenie!

W Grajewie mieści się jedyne w kraju interaktywne Muzeum Mleka.

fot. Tomasz Tomaszewski

10. Ludzie

Finlandia jest uznawana za najszczęśliwszy kraj na świecie, a jej mieszkańcy za ludzi otwartych i przyjaznych. Wiele osób, które odwiedza Podlaskie, szczególnie poza szlakiem”, wraca tu właśnie ze względu na atmosferę serdeczności i niezrównaną gościnność.

11. Prawosławie

Fiński Kościół Prawosławny ma status kościoła narodowego. W Podlaskiem żyje największa w Polsce społeczność wiernych kościoła prawosławnego, a cerkwie stanowią nieodłączny element podlaskiego krajobrazu – i jeden z najpiękniejszych aspektów podlaskiej wielokulturowości. 

fot. Paweł Tadejko / Dubicze Cerkiewne

12. Jeziora

Finlandia określana jest Krainą 1000 Jezior. W rzeczywistości jest ich blisko 200 tysięcy – to światowy rekord jeśli chodzi o liczbę jezior w danym kraju. Jeziora to także nieodłączny element podlaskiego pejzażu. Są wśród nich takie skarby jak Wigry, otoczone Wigierskim Parkiem Narodowym, dystroficzne jeziorka ukryte w Puszczy Augustowskiej czy polodowcowe jeziora rozrzucone między wzgórzami Suwalszczyzny. W województwie podlaskim znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce: Hańcza, o głębokości 108,5 metra.

fot. Maciej Sawicki
Podziel się
Odwiedź nas