Mleko, przemysł drzewny, przemysł maszynowy, branża IT, produkty eko, branża szkutnicza. Poznaj najważniejsze fakty o potencjale gospodarczym regionu.
Mleko
Co trzecie masło na półkach polskich sklepów pochodzi z województwa podlaskiego. Mlekovita, Mlekpol, Piątnica – czołówka polskiego mleczarstwa – wywodzą się z naszego regionu. Na każde 100 ha województwa przypada 41 krów – to najwięcej w Polsce!
Branża rozwija się szybko dzięki ogromnym inwestycjom w modernizację parków maszynowych przetwórców mleka. Należą one dziś do najnowocześniejszych w Europie. Nie ustępują im gospodarstwa hodowlane, gdzie automatyzacja i innowacje technologiczne są już wszechobecne.
Przetwórcy podkreślają, że sukces podlaskiego mleka to – poza poziomem zakładów produkcyjnych – przede wszystkim jego jakość. Nieskażone środowisko naturalne w połączeniu z przywiązaniem do tradycji dają efekt w postaci najwyższej jakości mleka, z którego powstają tak samo dobre produkty.
Podlaską miłość do mleka można zrozumieć lepiej odwiedzając pierwsze w kraju Muzeum Mleka w Grajewie.
Przemysł drzewny i meblarski
Branża meblarska jest jedną z lokomotyw gospodarczych województwa. Tutaj ulokowało się wiele z największych polskich zakładów meblarskich. Wśród nich są tacy potentaci eksportu jak FM Forte, Pfleiderer Grajewo czy IKEA Industry Polska.
Sukcesy na wymagającym rynku skandynawskim odnosi podlaska specjalność: domy modułowe wykonane z lekkich konstrukcji drewnianych – produkowane przez firmę Unihouse – laureata Podlaskiej Marki. W Niemczech cenione są domy prefabrykowane, w produkcji których specjalizuje się firma Danwood.
W 2018 r. czołowe firmy podlaskie z sektora drzewnego i meblarskiego zostały uhonorowane tytułem Ambasadora Podlaskiej Gospodarki za ich wkład w rozwój i promocję regionu.
Przemysł maszynowy
W regionie działa szereg przedsiębiorstw, które są krajowymi i światowymi liderami produkcji maszyn i urządzeń rolniczych. Produkty firm takich jak Samasz, Pronar, Metal-Fach są nagradzane na międzynarodowych targach branżowych i eksportowane do krajów całego świata – od Stanów Zjednoczonych po Japonię.
Wytwórcy maszyn i urządzeń rolniczych należą do największych pracodawców w regionie. Światową ekspansję podlaskich firm wspiera Klaster Obróbki Metali, który ma status Krajowego Klastra Kluczowego. Dzięki jego działalności przedsiębiorstwa są obecne na najważniejszych targach międzynarodowych i pozyskują globalnych kontrahentów.
Branża IT
Podlaskie to nie tylko Puszcza Białowieska czy Knyszyńska. Coraz częściej mówi się o kolejnej – “Puszczy Krzemowej” – w nawiązaniu do intensywnego rozwoju branży IT na terenie województwa podlaskiego.
Ekosystem sprzyjający branży tworzą uczelnie – przede wszystkim Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej – czy prężnie działające Parki Naukowo-Technologiczne: Białostocki i Suwalski. Rośnie ilość firm, które oferują zaawansowane rozwiązania na rynek globalny, tworzą innowacyjne produkty – jak nagradzany robot edukacyjny Photon – i zatrudniają tysiące wysoko wykwalifikowanych pracowników.
Branża IT została w 2019 r. Ambasadorem Podlaskiej Gospodarki.
Produkty ekologiczne
Region jest nierozłącznie kojarzony z nieskażoną naturą i czystym powietrzem. Stąd pochodzi wiele marek i produktów, które czerpią z klimatu i surowców tej ziemi. W Podlaskiem funkcjonuje ponad 2500 gospodarstw certyfikowanych ekologicznie. Oprócz podlaskiego mleka, w kraju i za granicą cenione są naturalne kosmetyki, miody, zioła, a także wędliny i sery.
Bogactwo przyrody objęte ochroną w 4 parkach narodowych, niezwykłe krajobrazy, lasy i puszcze, sprzyjają rozwojowi turystyki i przyciągają osoby poszukujące prawdziwego odpoczynku blisko natury.
Branża szkutnicza
W Augustowie, wśród malowniczej krainy jezior i lasów, powstają jachty, które pływają po morzach i oceanach całego globu. Największa podlaska firma z branży szkutniczej, Ślepsk, otworzyła nowy, potężny zakład produkcyjny, który rocznie opuści do 700 jachtów. Firma Balt-Yacht eksportuje głównie do krajów skandynawskich oraz Stanów Zjednoczonych i ma zamówienia na cały kolejny sezon. Produkuje między innymi popularne turystyczne houseboaty, czyli campery wodne. Przedsiębiorstwo Kotniz specjalizuje się w akcesoriach dla branży jachtowej, a jego produkty spotkać można na jachtach pływających pod banderami z niemal całego świata.
Branża, która eksportuje za granicę ok 70 procent swojej produkcji i która jest doceniana przez najbardziej wymagających globalnych kontrahentów, otrzymała tytuł Ambasadora Podlaskiej Gospodarki.