Na białostockich uczelniach i w inkubatorach przedsiębiorczości powstają startupy, które zmieniają się w prężnie działające produkty i usługi, doceniane w Polsce i za granicą.
Edukacyjny robot Photon
Edukacyjny robot Photon narodził się jako projekt studentów Politechniki Białostockiej. Dzisiaj uczy dzieci w całej Polsce, a także za granicą, podstaw programowania, rozwija kreatywność, logiczne myślenie i wprowadza najmłodszych w obszar nowych technologii. To pierwsza tego typu interaktywna zabawka edukacyjna na świecie, dostosowana do wieku i zdolności poznawczych jej odbiorców, rozwijająca się razem z dzieckiem. Photon Entertainment, firma założona przez pomysłodawców robota, otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Najlepszy Polski Startup.
Wirtualna rzeczywistość
Studentom Politechniki Białostockiej – Markowi Antoniukowi, Łukaszowi Balukinowi, Wojciechowi Bancarzewskiemu i Katarzynie Kuczyńskiej – od lat towarzyszyła jedna wizja: udostępnienie technologii wirtualnej rzeczywistości każdemu. Tak powstała firma RiftCat, która w 2017 roku zwyciężyła w konkursie TOP Startup Polski Wschodniej.
Początkowo jej założyciele skupiali się przede wszystkim na dostarczaniu treści VR poprzez dedykowaną platformę RiftCat. Kolejnym krokiem było stworzenie oprogramowania VRidge, wykorzystującego technologię VR w telefonach komórkowych, które z sukcesami rozwijają do dziś.
Innowacyjny intranet
Założona przez Łukasza Skłodowskiego i Grzegorza Ciwoniuka firma Elastic Cloud Solutions rozwija platformę workai – oprogramowanie łączące funkcje intranetu z aplikacjami wspierającymi zarządzanie organizacją.
Z powstających w Białymstoku rozwiązań korzysta już 200 000 użytkowników w 40 krajach. Nielsen Norman Group uznał produkt za jeden z 10 najlepszych na świecie w swojej kategorii, przyznając mu prestiżową międzynarodową nagrodę Best Intranet Design 2018.
Łaziki marsjańskie
Podlaskie słynie z… łazików marsjańskich! Roboty konstruowane przez studentów z Koła Naukowego Robotyków Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wielokrotnie startowały w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych – i czterokrotnie zdobywały tytuły mistrzowskie. Najnowszy model łazika ARGO na zawodach Canadian International Rover Challenge 2018 uplasował się na II miejscu, pokonując projekty zgłoszone przez drużyny z całego świata.
Piotr Psyllos i jego wynalazki
Elektronik i informatyk, zafascynowany sztuczną inteligencją, robotyką i kognitywistyką. A przede wszystkim – wynalazca i poszukiwacz innowacyjnych rozwiązań. Opracował m.in. projekt sztucznego oka dla osób niewidomych, spersonalizowany syntezator mowy czy rękawicę wspierająca komunikację osób niemówiących.
Został uznany przez amerykańskiego Forbesa za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów oraz przez Massachusetts Institute of Technology Review za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce. Na swoim koncie ma kilkanaście nagród w dziedzinie wynalazczości o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. USA, Francja, Belgia, Chiny). Jest laureatem krajowego i finalistą centralnego etapu Imagine Cup w Seattle, gdzie reprezentował Polskę w największym konkursie technologicznym, organizowanym przez Microsoft.