Podlaskie. Zasilane Naturą - Biegasz? Naturalnie! Oto 10 najpiękniejszych podlaskich tras biegowych
Turystyka

Biegasz? Naturalnie! Oto 10 najpiękniejszych podlaskich tras biegowych

Podziel się

1. Las Zwierzyniecki: przez zielone płuca Białegostoku

Rezerwat Przyrody Las Zwierzyniecki to jedno z bardziej popularnych miejsc wśród spacerowiczów i biegaczy w Białymstoku. Ten 34-hektarowy park oferuje płaskie ścieżki biegowe. Wyznaczono w nim pięć tras, oznaczonych za pomocą specjalnych tablic i słupków (najdłuższa ma ok. 4 kilometrów), które są dostępne przez cały rok. Bieg przez rezerwat łatwo możesz połączyć z wizytą w którymś z białostockich muzeów – od centrum miasta dzieli go zaledwie kilkanaście minut spaceru!

Na skróty: wyznaczone ścieżki biegowe o różnej długości, błotniste podłoże po opadach, popularne miejsce do spacerów.

fot. Tomasz Arciszewski

2. Supraśl: biegniesz? Na zdrowie!

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Białegostoku mieści się jedno z najmłodszych polskich uzdrowisk – Supraśl.

Miasteczko zaprasza biegaczy na każdym poziomie zaawansowania.  Względnie płaski teren z niewielkimi wzniesieniami, znajduje się w sercu Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Witolda Sławińskiego. Trasy dostępne są przez cały rok. Biegacze poza wyjątkowo przyjaznym mikroklimatem, docenią również rozmaitość ścieżek leśnych oraz powstały 7-kilometrowy Supraski Szlak Bioróżnorodności z planszami edukacyjnymi, wiatami oraz wieżą widokową. 

Na skróty: ścieżki polne i leśne, oznaczone trasy, spora ilość miejsc parkingowych w miasteczku.

suprasl
fot. Paweł Tadejko

3. Tykocin: historia pod stopami

Tykocin i jego okolice to prawdziwa kopalnia historii, której poznawanie będzie przyjemnością dla każdego biegacza. Zachowany do dziś oryginalny układ przestrzenny miasta z unikalną synagogą sprawia, że Tykocin jest tłumnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

Długodystansowcom polecamy Szlak Królowej Bony – niebieski szlak mający swój początek w Tykocinie, a koniec 75,5 kilometra później w Kopnej Górze. To wymagająca trasa, ale z pewnością warta przebycia, także “na raty”! Jeśli jednak wolisz krótsze trasy to bieg ścieżkami wokół samego Tykocina może dać równie dużo satysfakcji. Szczególnie jeśli zwieńczysz go kosztując specjałów kuchni żydowskiej na tykocińskim rynku.

Na skróty: bieganie możliwe po licznych szlakach pieszych, trasy na krótsze i dłuższe dystanse. Nawierzchnia różnorodna, uzależniona od terenu.

Fot. Maciej Nowakowski

4. Biebrzański Park Narodowy: biegnąc, patrz w niebo

Jeśli szukasz wyjątkowych tras spowitych mgłami o poranku, po których biega się w rytm ptasich treli, to koniecznie odwiedź Biebrzański Park Narodowy! To tutaj możesz trenować swoją wytrzymałość, bo choć tereny są płaskie, to trasy biegowe snują się niemal w nieskończoność wzdłuż rzeki Biebrza, oferując niezapomniane widoki.

Ciekawostką wartą poznania jest szlak „Na skraju Czerwonego Bagna” wytyczony w rejonie legendarnego mokradła, który przetrwał bez ingerencji człowieka przez blisko sto lat. Jest on znany także z obecności łosi licznie zamieszkujących te tereny. Wybierając się do BPN pamiętaj, żeby zabrać ze sobą lornetkę, aby podczas przerw w treningu, móc podziwiać bogactwo ptaków zamieszkujących biebrzańskie bagna. Spotkasz tu błotniaki, wodniczki, a mając nieco szczęścia także bataliony – symbole tego Parku.

Na skróty: Stosuj się do zasad Parku, ścieżki okresowe podmokłe, korzystanie możliwe od świtu do zmierzchu. W Parku Narodowym obowiązują bilety, które kupisz online na stronie Parku.

Fot. Paweł Tadejko

5. Puszcza Augustowska: zanurz się w bieganiu

Augustów to miasto otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Posiada rozbudowaną sieć ścieżek biegnących nie tylko przez puszcze, ale również wzdłuż unikatowego na skalę europejską Kanału Augustowskiego. Teren wokół jest lekko pagórkowaty, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla biegaczy. Szlaki prowadzą przez piękne leśne drogi, a bliskość jezior takich jak Necko, Białe Augustowskie czy Studzieniczne dodaje trasom wyjątkowego charakteru.

Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie biegać po Puszczy, np. szlakiem z Augustowa do Mikaszówki, to idealnym miejscem na lekki trucht są miejskie bulwary nad rzeką Nettą i nad kanałem Bystrym.

Na skróty: Rozbudowana sieć szlaków o długości od 20 do 70 kilometrów, w sezonie duża liczba rowerzystów

fot. Paweł Tadejko

6. Wigierski Park Narodowy: trasa z widokiem

Wigierski Park Narodowy to kolejna propozycja dla miłośników przyrody. Szlak im. Antoniego Patli wytyczony wokół jeziora Wigry to ponad 40-kilometrowa trasa dla pieszych, biegaczy i rowerzystów. Otwarta przez cały rok. Momentami pagórkowaty teren charakteryzuje się różnorodnością tras leśnych i polnych, przecina go również rzeka Czarna Hańcza. Biegając tutaj, możesz skorzystać z licznych punktów widokowych, które oferują spektakularne widoki na jezioro Wigry, i otaczające je lasy i monumentalny Klasztor.  Jeżeli nie chcesz mierzyć się z całym dystansem, polecamy wybrać krótsze odcinki, które możesz rozpocząć na przykład od parkingu leśnego Słupie.

Na skróty: Stosuj się do zasad Parku, obowiązuje karta wstępu, różnorodne trasy leśne i polne, możliwość korzystania z wybranych odcinków szlaku

fot. Paweł Tadejko

7. Suwalski Park Krajobrazowy: wyrównaj oddech

Utworzony w 1976 roku najstarszy park krajobrazowy w Polsce kusi trasami zarówno amatorów, jak i bardziej wytrawnych biegaczy. Przez obszar Suwalskiego Parku Krajobrazowego przebiega 10 szlaków pieszych, które służą także biegaczom. Najdłuższy z nich, oznaczony kolorem niebieskim, ma 21 kilometrów długości, podczas gdy najkrótszy ma zaledwie półtora kilometra. W trakcie biegu warto zatrzymać się, aby podziwiać Górę Zamkową czy Cisową Górę. Wspinaczka na ich szczyt jest nagradzana jednym z najpiękniejszych widoków na Suwalszczyznę – naprawdę warto dla nich na moment zboczyć z trasy!

Na skróty: Szlaki o różnym stopniu trudności, liczne drogi szutrowe, żwirowe o nieutwardzonej powierzchni.

fot. Paweł Tadejko

8. Drohiczyn: z biegiem rzeki Bug

Dolinę Bugu cechuje spokój i malownicze krajobrazy, co czyni ją idealnym miejscem na długie bieganie. Walory przyrodnicze i historyczne leżącego nad Bugiem Drohiczyna jeszcze bardziej do tego zachęcają. Na rozgrzewkę w samym Drohiczynie możesz wbiec na Górę Zamkową – popularne miejsce, które wznosi się ponad miastem i zapewnia widoki na meandrujący w dole Bug. Na szczycie zobaczysz także pamiątkowy obelisk postawiony w 1928 roku.

Biegaczom pragnącym poznać zarówno piękno rzeki, jak i zapomniane dziedzictwo regionu, proponujemy „Szlak nadbużańskich grodzisk”. Trasa liczy 41 kilometrów, rozpoczyna się w historycznej stolicy Podlasia i prowadzi przez tereny, na których wyjątkowo liczne są pozostałości i ruiny zabytków architektonicznych, jak np. średniowieczne grodzisko w miejscowości Bużyski, w której kończy się szlak.

Na skróty: Dolina Bugu idealna do długich biegów. Teren w większości płaski. W sezonie letnim można się schłodzić w rzece Bug (kąpielisko w Drohiczynie).

fot. Paweł Tadejko

9. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi: bieg przełajowy

Założony w 1994 roku Park oferuje wyjątkowe trasy przez malownicze, dziewicze tereny rzeki Narew. Jego ideą jest zachowanie doliny rzeki w niemalże nienaruszonym stanie, co sprawia, że tereny te mogą być okresowo podmokłe, głównie na obszarach łąkowych. Biegaczom polecamy dostępne w okolicy różnorodne szlaki pieszo-rowerowe. Jednym z nich jest oznaczony kolorem niebieskim szlak „Chwały Oręża Polskiego” o długości 18 kilometrów.

Rozpoczyna się w Piątnicy Poduchownej, słynącej z wyrobów mleczarskich. Warto także poznać 12-kilometrowy zielony szlak prowadzący od Starej Łomży do miejscowości Gać, na którego trasie można zwiedzić dwa wzgórza: Królowej Bony oraz św. Wawrzyńca.

Na skróty: Okresowo trasy podmokłe, dostępne szlaki pieszo-rowerowe, płaskie ukształtowanie terenu dostępny dla biegaczy o każdym poziomie zaawansowania

 

fot. Zdzisław Folga

10. Białowieża: bieg na dziko

Białowieża i jej okolice to prawdziwy raj dla biegaczy pragnących cieszyć się niezakłóconym kontaktem z naturą. Jeśli zdecydujesz się na wybór trasy prowadzącej do Zagrody Żubrów, to audiencję u króla Puszczy Białowieskiej masz niemal gwarantowaną!

Tutejsze ścieżki biegowe są przeważnie dobrze utwardzone, bez przewyższeń. Pamiętaj, że Puszcza Białowieska to teren przygraniczny, dlatego warto trzymać się wyznaczonych szlaków biegowych.

Na skróty: szeroki wybór ścieżek, dobrze oznaczone trasy, obowiązkowa mapa (teren przygraniczny).

 

fot. Maciej Nowakowski
Podziel się
Odwiedź nas