Podlaskie. Zasilane Naturą - Zenon Martyniuk
Zenon Martyniuk

Tu żyję, tu pracuję

Zenon
Martyniuk

Nazywany jest “królem disco polo”. Był współzałożycielem legendarnego zespołu “Akcent”. Jego przebój „Przez Twe oczy zielone” stał się drugą najpopularniejszą polską piosenką na YouTube, przekraczając próg 100 milionów wyświetleń. W 2018 roku Zenon Martyniuk otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego.

Rodzinne muzykowanie

Zenon Martyniuk pochodzi z małej podlaskiej miejscowości Gredele. Muzyka towarzyszy mu od wczesnego dzieciństwa – jego pierwszymi nauczycielami byli wujkowie, którzy grali w zespołach muzycznych na zabawach wiejskich. 

Dorastał w wielokulturowym regionie, gdzie żyją obok siebie różne narodowości. Dlatego potrafi śpiewać w kilku językach: białoruskim (w dzieciństwie wygrywał konkursy piosenki białoruskiej), rosyjskim i romskim.

Miliony fanów

Jest niekwestionowanym “królem disco polo”, postacią rozpoznawaną także przez fanów innych gatunków muzycznych. Był pionierem disco polo w latach 80-tych, i w przeciwieństwie do wielu innych gwiazd tamtych czasów, nadal wydaje płyty, koncertuje, a jego klipy biją rekordy oglądalności na YouTube. 

Honorowy Ambasador Województwa Podlaskiego

Zenon Martyniuk zawsze podkreśla swoje korzenie i związek z Podlaskiem. Występuje na największych scenach, jest znany z programów telewizyjnych, ale chętnie pojawia się na występach w swoim rodzinnym województwie. W 2018 roku Zenon Martyniuk otrzymał tytuł Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego. Rok później jego wizerunek pojawił się na jednym z białostockich murali. 

„Nigdy nie wyprę się Podlasia i zawsze chętnie je promuję. Tu wyrosłem, tu zaczynałem i tu zawsze wracam. Jeżeli dzięki temu, że Polacy polubili moją muzykę, polubili też województwo podlaskie – cieszy mnie to ogromnie.”

 

Odwiedź nas