Podlaskie. Zasilane Naturą - Fair Play Crew
Fair Play Crew

Tu żyję, tu pracuję

Fair Play Crew

Grupa performerów, których pokochał cały świat. Od 25 lat tańczą, tworzą choreografie i reżyserują spektakle przyjmowane z entuzjazmem w Polsce, Europie i… w Chinach. Są twórcami największego w Europie festiwalu tanecznego: Fair Play Dance Camp. Za ich sprawą Białystok mianowano „stolicą tańca”.

Breakdance i kasety VHS

Fair Play Crew to 6-osobowa grupa tancerzy i choreografów – Wojciech „Blacha” Blaszko, Karol „Niecik” Niecikowski, Cezary „Kruk” Krukowski, Rafał „Roofi” Kamiński, Błażej „Bzyga” Górski oraz Marcin Rogalski. Właśnie mija 25-lecie istnienia grupy. A wszystko zaczęło się od paczki przyjaciół z dzieciństwa w rodzinnym Grajewie – i fascynacji breakdancem. Naśladowali tancerzy z kaset VHS, a nocami oglądali MTV i ćwiczyli. Byli samoukami, a wkrótce znaleźli się w polskiej czołówce tańczących ten styl.

Białystok polską stolicą tańca

Przełomem były sukcesy w telewizyjnych show „You Can Dance” i “Mam Talent”, gdzie błyszczały talenty kolejnych członków składu Fair Play Crew. To dzięki nim na początku XXI wieku Białystok okrzyknięto polską stolicą tańca. Przyszły też sukcesy związane z choreografią, jak spektakl taneczny “Morosophus”, wyróżniony nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od pasji do biznesu i największego festiwalu tańca w Europie

Pod marką Fair Play w kolejnych latach powstają nowe projekty: szkoła tańca, marka odzieżowa, studio nagrań. I przedsięwzięcie o najpotężniejszym rozmachu: Fair Play Dance Camp – największy edukacyjny festiwal taneczny w Europie. Kolejne edycje co roku przyciągają tysiące młodych ludzi z całego świata, którzy chcą rozwijać pasję do tańca pod okiem czołowych gwiazd współczesnej choreografii.

Komediowe odkrycie na światową skalę

Dla wielu zaskoczeniem było, kiedy w 2015 r. formacja zdobyła 1. miejsce na słynnym Przeglądzie Kabaretów PAKA w Krakowie. Taneczno-kabaretowy projekt „Amatorologia” zrobił furorę. “Rozrywka na najwyższym poziomie” –  tak określił go Robert Górski z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Ten choreograficzny majstersztyk bez słów stał się hitem także za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i… Chinach, gdzie FPC odbyło już kilka tras.

Wiele osób, z którymi rozmawiamy w Polsce i na świecie zaskakuje fakt, że mieszkamy w Białymstoku. A tak właśnie jest – tu żyjemy, tu rozwijamy nasze pasje, biznesy, fantastyczny zespół współpracowników. Występujemy na innych kontynentach, organizujemy ogromny festiwal w Krakowie – ale tu jest od zawsze “centrum dowodzenia”. Po 25 latach wspólnej pracy możemy chyba śmiało stwierdzić, że kreatywność i idee przekraczające granice mają adres: “Podlaskie”.

Odwiedź nas