Podlaskie. Zasilane Naturą - dr Ewa Zapora
dr Ewa Zapora

Tu żyję, tu pracuję

dr Ewa
Zapora

Doktor nauk farmaceutycznych, adiunkt w Instytucie Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. Specjalizuje się w badaniu aktywności grzybów z Puszczy Białowieskiej.

Blisko Puszczy

„Pochodzę z Hajnówki – małego miasteczka na skraju Puszczy Białowieskiej. Tu spędziłam swoje dzieciństwo. To właśnie tu, u mojej ukochanej Babci na polu podziwiałam i kolekcjonowałam rośliny – i to z Nią zbierałam grzyby. Od zawsze interesowała mnie przyroda, procesy, które kształtują otaczający nas świat.”

Bank Ekstraktów z Grzybów

Centrum prac dr Ewy Zapory i interdyscyplinarnego zespołu naukowców jest Bank Ekstraktów z Grzybów – wciąż rozwijana baza ekstraktów zarówno ze znanych, jak i nowych gatunków grzybów. Jest to punkt wyjścia do kolejnych współprac, projektów i nowych odkryć związanych z ich potencjalnym i wszechstronnym zastosowaniem w medycynie i innych gałęziach gospodarki. Projekt został uhonorowany tytułem Podlaska Marka 2019.

Centrum badań produktów naturalnych

W planach na 2021 rok jest zorganizowanie International Mushroom Summer School – specjalistycznej „grzybowej” szkoły letniej dla doktorantów z całego świata, aby tu, w sercu najstarszej puszczy Europy, mogli rozwijać swój warsztat pracy jako naukowca.

Moim marzeniem jest powstanie centrum badań produktów naturalnych. Tu, w naszym województwie. Do zbadania i odkrycia jest tak wiele, że wystarczy na wiele lat badań dla kilku pokoleń.

Odwiedź nas