Podlaskie. Zasilane Naturą - Ludzie
Karolina Cicha

Tu żyję, tu pracuję

Karolina
Cicha

Kompozytorka, wokalistka, multiinstrumentalistka. Jedna z najważniejszych polskich artystek na scenie folk. Słynie z muzycznych eksploracji tradycyjnych pieśni polskich i mniejszości narodowych. W najnowszym projekcie TANY powróciła na ukochane Podlasie. 

Język i muzyka

Z wykształcenia – magister filologii polskiej na Uniwersytecie w Białymstoku i doktor literaturoznawstwa. W dziedzinie muzyki jest samoukiem. I jednym z najoryginalniejszych głosów swojego pokolenia. Gra na akordeonie i klawesynie, śpiewa w jidysz i esperanto, a świat piosenki aktorskiej łączy z szorstkim rockiem, jazzem, muzyką źródeł i emocjonalnym przekazem.

Uniwersalny język muzyki – międzynarodowe sukcesy

Twórczość Karoliny to wciągająca podróż w czasie i przestrzeni. Na kolejnych płytach eksploruje ginące  języki mniejszości narodowych województwa podlaskiego, twórczość poetów żydowskich, współpracuje z pieśniarzami z Pakistanu i zgłębia dziedzictwo muzyczne Tatarów polskich.

Jest laureatką GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

Podlaskie TANY

Nowa płyta TANY  to dialog tradycji ze współczesnością. Cicha sięga po formy typowe dla regionu: traktując je z szacunkiem wzbogaca o współczesne efekty dźwiękowe i taneczne gatunki muzyki etnicznej. Usłyszymy rootsowe uderzenie bębnów, polkę, sambę, czy elementy technotransu i rapu!

Płyta powstała przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. 

karolina cicha tany
karolina cicha tany

Nie sposób sobie wyobrazić pejzażu współczesnego województwa podlaskiego bez kontekstu kultur pogranicza. Ten region to granica łacińskiego alfabetu, granica wpływów kultur łacińskiej i wschodniej. Z mojego punktu widzenia szczególnym walorem jest ta dwujęzyczność – paralelność występowania pieśni w języku polskim i innych wschodniosłowiańskich (m.in. białoruskiego i ukraińskiego). Dla muzyka to niesamowite źródło inspiracji.

Odwiedź nas