Podlaskie. Zasilane Naturą - Kierunek: Wschód! Podlaskie na weekend
Turystyka

Kierunek: Wschód! Podlaskie na weekend

Podziel się

Niecodzienne atrakcje czekają w dalekich krajach? Sprawdź, jakie możliwości otwierają się na Wschodzie! Niesamowite miejsca, spotkania i przeżycia są bliżej niż myślisz. Wszystko przed Tobą.

1. Dla poszukiwaczy egzotyki: meczet w Kruszynianach

Kochasz klimat orientu, fascynują Cię spotkania z inną kulturą? Jedno z najbardziej fascynujących i egzotycznych doświadczeń czeka w Kruszynianach, gdzie znajduje się najstarszy w kraju meczet. Historia drewnianego budynku sięga początków wieku XVII. Wtedy na tych ziemiach, nadanych przez króla Jana III Sobieskiego, zamieszkali Tatarzy. Ich potomkowie żyją tu do dziś, kultywując swoją kulturę i tradycje, a w meczecie nadal regularnie odbywają się nabożeństwa. Meczet jest otwarty dla zwiedzających. Obok, w cieniu drzew, znajduje się mizar – cmentarz tatarski.

Odwiedź też meczet w Bohonikach – pobliskiej miejscowości także zamieszkałej przez społeczność tatarską.

| Warszawa – Meczet w Kruszynianach: 215 km

fot. Paweł Tadejko

2. Dla miłośników dzikiej natury: żubry w Białowieży

Słynne bizony w Yellowstone, słonie w Serengeti – czy są inne sposoby, by zobaczyć imponujące zwierzęta w otoczeniu spektakularnej natury? Oto białowieskie żubry – największe ssaki kontynentu europejskiego. W Podlaskiem żyje najliczniejsza na świecie wolno żyjąca populacja żubrów. W rejonie Białowieży można spotkać dzikie osobniki i stada liczące nawet po kilkadziesiąt sztuk!

Gwarancję spotkania tych wspaniałych zwierząt w półnaturalnych warunkach mamy odwiedzając Rezerwat Pokazowy Żubrów BPN.

| Warszawa – Białowieża: 195 km

fot. Michał Bednarczyk

3. Dla zafascynowanych wielokulturowością: podlaskie cerkwie

Podlaskie jest najbardziej zróżnicowanym kulturowo województwem w Polsce! Jedna z najbardziej fascynujących odsłon podlaskiej wielokulturowości to spotkanie z prawosławiem. W regionie żyje największa w kraju prawosławna społeczność, a nieodłącznym elementem krajobrazu są cerkwie. Drewniane i murowane, monumentalne i kameralne, w centrach miast i w malutkich wioskach. Podejdź bliżej i daj się zachwycić.

Największa cerkiew w Polsce to Cerkiew Świętego Ducha w Białymstoku. Wieńczy ją 5 charakterystycznych kopuł, a wewnątrz można zobaczyć imponujący ikonostas składający się aż z 260 ikon.

We wsi Puchły możemy zobaczyć jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce, wyróżniającą się kolorem i bogactwem zdobień – ponad 100-letnią Cerkiew Opieki Matki Bożej. Cerkiew leży w sercu Krainy Otwartych Okiennic – rejonu z przepiękną, tradycyjną architekturą drewnianą, sakralną i świecką.

Skit w Odrynkach – jedyna w Polsce prawosławna pustelnia. To jedno z najbardziej mistycznych miejsc w regionie. Jest otoczony i chroniony przez malownicze rozlewiska Narwi. Najlepiej dotrzeć tu pieszo, kładką biegnącą nad surowym, podmokłym terenem.

| Warszawa – Skit w Odrynkach: 192 km

fot. Maciej Korsan / Paweł Tadejko / Maciej Nowakowski

4. Dla tych, co głosowali na Europejskie Drzewo Roku: Dąb Dunin

Dąb Dunin – to on zwyciężył w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2022! 400-letni reprezentant Polski i województwa podlaskiego wyprzedził w konkursie wielu godnych przeciwników z całej Europy. Jedno z najsłynniejszych drzew kontynentu rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, blisko wsi Przybudki.

Jeśli planujecie odwiedzić Mistrza i złożyć mu gratulacje osobiście – to najlepszy moment.

| Warszawa – Przybudki: 187 km

5. Dla fanów klimatycznych miejsc: ruiny w Jałówce

Klimatyczne ruiny, które dostarczą emocji i będą świetnie wyglądać na Instagramie? Voilà! Jedno z najbardziej malowniczych i tajemniczych miejsc w regionie to ruiny neogotyckiego kościoła w Jałówce. Uległ on zniszczeniu podczas II Wojny Światowej – w 1944 roku został wysadzony przez wycofujące się wojska niemieckie. Pozostałości budynku stały się atrakcją turystyczną. Wysokie, strzeliste filary, okna zakończone łukami i porośnięte brzózkami szczyty ruin tworzą niesamowitą scenerię do sesji zdjęciowych.

Miejsce zdecydowanie polecamy też fanom urbexu – czyli eksploracji dawnych, opuszczonych obiektów.

| Warszawa – Jałówka: 213 km

fot. Alicja Ziółkowska, Szczepan Skibicki / GoPodlasie

6. Dla tropicieli ciekawostek: Krynki

Aby zobaczyć WIĘKSZE rondo, musisz jechać aż do Paryża! Oto rondo w centrum miejscowości Krynki, które często wprawia kierowców w zdumienie: odchodzi od niego aż 12 ulic.

To jedyne takie rondo w Polsce, a najbliższe o analogicznym układzie, znajdziemy dopiero w stolicy Francji.

| Warszawa – Krynki: 217 km

fot. Maciej Nowakowski

7. Dla odkrywców tajemnic Natury: Puszcza Białowieska

Ostatni taki las w Europie. Unikatowy las pierwotny – czyli nienaruszony działalnością człowieka – leży w obszarze Białowieskiego Parku Narodowego. Jest chroniony w ramach Rezerwatu Ścisłego. Można go zwiedzać tylko z przewodnikiem; kontakty do licencjonowanych biur znajdziesz na stronie Białowieskiego Parku Narodowego.

Kilkugodzinny spacer to prawdziwe zanurzenie w świecie prapuszczy. Bogactwo gatunków zwierząt i ptaków, potężne drzewa porośnięte mchem, niespotykane nigdzie indziej gatunki grzybów, różnicowany teren. Przynajmniej raz w życiu każdy z nas powinien doświadczyć tego, że człowiek jest tylko gościem w królestwie Natury.

| Warszawa – Rezerwat Ścisły Puszczy Białowieskiej – 198 km

fot. Tomasz Tomaszewski, Maciej Nowakowski, Paweł Tadejko

8. Dla amatorów nietypowych przepraw: Kanał Augustowski i Pojezierze Augustowskie

Kanał Augustowski to unikatowe w skali Europy, wciąż sprawne dzieło budownictwa wodnego z I połowy XIX wieku. Kanał ma 101 km długości i łączy płynącą po polskiej stronie Wisłę i ciągnący się po białoruskiej stronie Niemen. Trasa przebiega przez polodowcowe, tereny, tworzące pasmo jezior augustowskich, m.in. Necko, Białe, Studzieniczne, Paniewo, Krzywe, Mikaszewo oraz sieć rzeczną Biebrzy, Netty, Czarnej Hańczy i Niemna.

Należy do najbardziej emocjonujących – z uwagi na przeprawy śluzami – i malowniczych szlaków kajakowych w Polsce. A na niektórych odcinkach urokliwego szlaku, np. na Czarnej Hańczy, turystykę kajakową można uprawiać cały rok, także zimą!

| Warszawa – Kanał Augustowski: 240 km

fot. fotopolska.travel.pl

9. Dla foodies: Bohoniki i Kruszyniany

Pierekaczewnik, manty, czebureki. Gdzie spróbować tak egzotycznych potraw? Oryginalne smaki kuchni tatarskiej poznasz na wschodnich krańcach województwa podlaskiego: w Kruszynianach i Bohonikach, gdzie od pokoleń żyje społeczność polskich Tatarów. Wizyta tu to spotkanie z wyśmienitą tatarską kuchnią, ale też historią, kulturą i gościnnością mieszkańców.

| Warszawa – Bohoniki: 225 km

10. Dla eksploratorów źródeł mocy: Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej

Znasz ,,podlaskie Stonehenge”? To Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej – tajemnicze centrum kultu dawnych Słowian. Otoczone sosnami, świerkami i nietypowo uformowanymi dębami, ukryte w puszczy kamienne kręgi przed laty trudno było znaleźć. Dziś do Miejsca Mocy z Białowieży prowadzi 4-kilometrowy szlak, wskazując kierunek każdemu, kto na własnej skórze pragnie doświadczyć oddziaływania tego miejsca.

| Warszawa – Miejsce Mocy: 194 km

fot. Artur Pachałko

11. Dla wielbicieli historii: Białowieża

Miejscowość Białowieża to więcej niż brama do Puszczy. To spotkanie z fascynującą historią. Wiąże się ona z czasami carskim; do dziś można podziwiać tu Park Pałacowy, który stanowił otoczenie rezydencji myśliwskiej, a także dawne budynki stacji Białowieża Towarowa – to dziś słynna Restauracja Carska – czy z dbałością odbudowany pawilon stacji Białowieża Pałac.

| Warszawa – Białowieża: 195 km

fot. Maciej Nowakowski, Białowieża Pałac, Restauracja Carska

12. Dla aktywnych z natury: Puszcza Białowieska

Polacy w ostatnich latach pokochali aktywny wypoczynek blisko natury: rower, bieganie, spacery, nordic walking. Pakuj ulubiony sprzęt outdoorowy i ruszaj na Wschód!

Przez Białowieski Park Narodowy biegnie 25 km dobrze oznakowanych szlaków pieszych oraz 14 km szlaków rowerowych. Urozmaicają je punkty i wieże widokowe oraz kładki prowadzące przez podmokłe, dzikie tereny. Zwróć uwagę na projekt Rowerowa Narewka – 8 rowerowych tras o różnym stopniu trudności w rejonie malowniczej gminy Narewka, sąsiadującej z Puszczą Białowieską.

| Warszawa – Białowieski Park Narodowy: 193 km

fot. Maciej Nowakowski

13. Dla pasjonatów słowiańskich tradycji: Noc Kupały

Najkrótsze noce roku to w Podlaskiem czas świętowania Nocy Kupały. Tradycyjne słowiańskie święto związane z letnim przesileniem oznacza cykl widowiskowych wydarzeń, z których najsłynniejsze to ,,Na Iwana, na Kupała” w Dubiczach Cerkiewnych. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności ożywają dawne zwyczaje – puszczanie na wodzie wianków, poszukiwanie kwiatu paproci, ognisko i muzyka. A wszystko to przy świetle gwiazd i świec.

| Warszawa – Dubicze Cerkiewne: 170 km

,,Na Iwana, na Kupała”, Dubicze Cerkiewne, fot. P. Tadejko

Ruszaj w drogę. Wszystko przed Tobą!

Podziel się
Odwiedź nas